Kde všade sa dá použiť tehla? | ASAS Prima stavebniny

Kde všade sa dá použiť tehla?

Pálená tehla patrí medzi najpoužívanejšie stavebné materiály. Sú mimoriadne všestranné a dajú sa použiť na rôzne účely. Hoci sme zvyknutí vidieť ich predovšetkým na stenách, fasádach či plotoch, tu sa využitie tehly ani zďaleka nekončí. 

V tomto článku sa dozviete:

  • Prečo sú keramické materiály v našom regióne tak obľúbené
  • Dôvody pre všestranné využitie tehly
  • Kde všade možno pálené tehly použiť

Pálené tehly sú už po celé stáročia známe ako jeden z najvyhľadávanejších a najspoľahlivejších stavebných materiálov. Vyrábajú sa z čisto prírodných zdrojov, predovšetkým z hliny a bridlice, bez akýchkoľvek chemických prísad. Neobsahujú žiadne škodliviny ani alergény, vďaka čomu sú šetrným stavebným materiálom nielen pre životné prostredie, ale aj pre naše zdravie.

Dôvody pre všestranné využitie tehly sú ukryté v jej vlastnostiach

Odolnosť a trvácnosť tehál

Keramické stavebné materiály prekračujú životnosť viac ako 150 rokov. Vďaka overenému spôsobu výroby sú pálené tehly mimoriadne pevné, robustné a rozmerovo stabilné. Tieto charakteristické vlastnosti získava keramický črep výpalom, ktorý prebieha pri teplote viac ako 1 000 °C. Vysoká teplota výpalu zabezpečuje aj výbornú odolnosť tehly a vysokú hodnotu pevnosti v tlaku. Tieto dva faktory sú kľúčové na dosiahnutie bezpečnej a stabilnej stavby s dlhou životnosťou.

Dôvodom, prečo zostávajú vlastnosti keramickej tehly stabilné, je, že tehla odchádza z výroby v dokonale suchom stave. Prítomnosť ohňa pri výrobe pálenej tehly sa postará o jej ďalšiu vynikajúcu vlastnosť-nehorľavosť materiálu, ktorá je kategorizovaná ako trieda A1 – nehorľavá. Protipožiarne vlastnosti tehlovej steny chránia pred šírením ohňa do iných miestností alebo susedných budov. V prípade požiaru sa z tehly zároveň neuvoľňujú toxické plyny, ktoré sú prítomné v chemicky ošetrených stavebných materiáloch.

Naturálnosť a šetrnosť k životnému prostrediu i k peňaženke

Tehla je materiál s dlhým životným cyklom, výnimočnou energetickou účinnosťou, tvorí iba minimum odpadu a je recyklovateľná. Potenciál opätovného použitia tehál je až 95 %. Staré použité tehly tak možno viacnásobne využiť a je tak veľmi šetrná k životnému prostrediu. Ťažba tehliarskej hliny, z ktorej sa tehla vyrába výrazne nezasahuje do okolitej krajiny. Hlina sa zväčša ťaží v tesnej blízkosti tehelní, takže prepravné vzdialenosti sú krátke a ovzdušie nie je zaťažované zbytočnými emisiami. Pálené tehly sa vyrábajú z prírodných materiálov, neobsahujú žiadne chemické prísady a neuvoľňujú do prostredia žiadne zdraviu škodlivé látky. Pálené tehly sú premiantmi aj v oblasti minimalizácie odpadu. Už v samotnom procese ich výroby nevzniká žiaden odpad a nedochádza ani k produkcii odpadových vôd. Tehly, ktoré neprejdú kontrolou kvality sa rozomelú a opätovne sa použijú ako prísada do receptúry na výrobu tehliarskych prvkov.

pouzitie tehly

Bezpečnosť a komfort pálených tehál

Keďže sa tehla vyrába z prírodných materiálov, je absolútne bezpečná pre všetkých, ktorí s ňou prídu do kontaktu pri výrobe, manipulácii aj po zabudovaní. Moderné tehlové murivo má vďaka vlastnostiam páleného tehliarskeho črepu schopnosť akumulovať teplo a zabezpečiť tepelnú pohodu bez náhlych teplotných výkyvov počas celého roka. Tehla bráni rýchlemu vychladnutiu alebo naopak prehriatiu vnútorných priestorov.

Kvalitu klímy v interiéri ovplyvňuje aj obsah vodnej pary vo vzduchu a teplota vnútorných povrchov. Ak sú v optimálnom pomere, nebude dochádzať k vzniku nebezpečných plesní, ktoré by mohli ohroziť zdravie obyvateľov. Pórovitá štruktúra tehly umožňuje difúziu vodných pár, vďaka čomu dokonale reguluje vlhkosť vnútorného prostredia. V neposlednom rade tehla účinne chráni pred hlukom, ktorý v súčasnosti patrí k najrozšírenejším škodlivinám, ktoré ohrozujú zdravie obyvateľstva.

Stálofarebnosť a bezúdržbovosť

Tehly si zachovávajú stálofarebnosť, aj preto sú obľúbené a majú široké možnosti uplatnenia. Farebný odtieň vydrží dlhé roky a bez potreby údržby. Počas rokov sa tehla nerozbije, nerozloží a ani nevyžaduje namaľovanie. Nebude ani vyžieraná termitmi či iným hmyzom. Tehla jednoducho nevyžaduje žiadnu platenú údržbu. 

Tehly nie iba pre obvodové steny

Tehla za svoje jedinečné vlastnosti, ako je pevnosť, trvanlivosť, rozmerová stálosť, či odolnosť voči ohňu a poveternostným vplyvom vďačí najmä stáročiami overenému výrobnému procesu a svojmu zloženiu. Jej využitie nekončí ale iba pri obvodových múroch rodinných domov. Jej všestrannosť je viditeľná všade okolo nás. Ukážme si niekoľko príkladov toho, kde možno tehlu použiť:

Záhradný murovaný altánok

Murovaná konštrukcia altánkov sa využíva na stavby s väčším pôdorysom, pričom si zvyčajne vyžaduje stavebné povolenie. Uplatnenie si altánok z tehly nájde najmä na väčšom pozemku a je určený pre väčší počet ľudí. Jeho výhodou je flexibilita pôdorysu, ktorý môžete navrhnúť presne podľa vašich predstáv a potrieb. Ak túžite po murovanom altánku, myslite na to, že bude  potrebný stabilný základ. Murovaná konštrukcia vyžaduje základové pásy, minimálne v miestach, kde plánujete mať vymurované steny. Základové pásy musia byť realizované do nezamŕzajúcej hĺbky. Murované altánky majú dlhú životnosť a sú bezúdržbové. Vďaka akumulačným vlastnostiam tehlysa v tehlovej stavbe udrží príjemná teplota aj počas horúcich letných dní. Na murovanie altánkov môžete použiť nové, ale aj staré pálené tehly.

Tehlové dlažby

Tehlová dlažba je typ podlahovej krytiny, ktorý je známy svojou dlhotrvajúcou odolnosťou, k jej pozitívnym vlastnostiam patrí aj stálofarebnosť, odolnosť voči mrazu a poveternostným podmienkam. K jej hlavným prednostiam však patrí odolnosť proti väčšine chemikálií a enormná pevnosť v tlaku. Preto sa tehlová dlažbahodí aj na veľmi namáhané plochy, ako sú parkoviská, príjazdové cesty, cestné komunikácie a rôzne typy terás.  Mnoho možností stvárnenia ponúka aj vo verejnom sektore – napríklad na trhoch, námestiach, chodníkoch, cyklistických trasách.

tehlova dlazba, tehla v exterieri

Prináša nadčasový architektonický dizajn nielen do exteriéru, ale aj interiéru. Vynikne aj v moderných domoch s industriálnymi prvkami. Oceníte najmä jej praktickosť. Jej nepopierateľnou výhodou je veľmi jednoduchá údržba – postačí ju pozametať alebo umyť čistou vodou.

Tehla v interiéri

Tam, kde bolo doteraz módne zakrývať steny omietkou alebo sadrokartónom, je najnovším trendom odhaľovať a priznať teplo a štruktúru tehlových stien. Tehla v interiéri môže dodať miestnosti rustikálny šarm alebo industriálny šmrnc, či podčiarknuť historický charakter stavby. Aj menší tehlový prvok môže úplne zmeniť atmosféru domu.

Tehlový obklad

Nie každá stena však musí mať existujúcu tehlovú konštrukciu. Ak nemáte k dispozícii tehlové múry, ktoré by bolo možné odhaliť, môžete zvážiť obkladové tehlové pásiky. Tehlové obkladysú na nerozoznanie od tehlového muriva, pričom vernú imitáciu väzby muriva na rohoch zaručia doplnkové rohové pásiky. Obklady sa lepia priamo na stenu pomocou špeciálnej malty. Efekt tehlového muriva sa dá docieliť aj aplikáciou šablón na dekoratívne omietky alebo s 3D dekoračnými panelmi, ktorých výhodou je ich nízka hmotnosť a malá hrúbka. Najčastejšie sú panely imitujúce tehlové obklady vyrobené z odolného PVC materiálu alebo betónu a podobne ako obkladové tehlové pásiky sa lepia priamo na stenu. Vyznačujú sa jednoduchou montážou, pretože sú ľahké a aj vďaka väčšiemu formátu vám ich inštalácia takýchto obkladov nezaberie veľa času.

tehlovy obklad, tehly na stene

Tehlové fasády

Tehlové steny sú veľkým trendom nielen v interiéroch, ale aj exteriéroch. Zamilujete si ich pre krásny dizajn, ale aj pre jednoduchú údržbu. Lícové tehly a obkladové pásiky (napríklad Terca) v sebe spájajú nadčasový dizajn spojený s výnimočnými vlastnosťami pálenej tehly. Výhodou takéhoto tehlového obkladu je, že sa hodí k akémukoľvek štýlu – tradičnému, industriálnemu alebo modernému. Obkladové tehly ale nie sú ani zďaleka iba estetickým doplnkom pre váš rodinný dom. Majú rovnaké vlastnosti ako tehly použité pri výstavbe obvodových stien domu. Tehlový obklad ponúka vysokú úroveň odolnosti voči rôznym vonkajším vplyvom ako je sneh, dážď, slnečné žiarenie či silný vietor. Vyniká aj odolnosťou proti ohňu. Pri správnom návrhu a realizácii je životnosť tehlového obkladu skoro neobmedzená. Fasáda si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, a preto sú tehlové obklady mimoriadne úsporné.

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony sú čoraz obľúbenejším prvkom záhrad. Na ich postavenie môžete použiť aj tehly, dokonca aj také, ktoré ste sa chystali už vyhodiť. Výhodou tehly je, že lepšie odoláva počasiu, pôsobeniu vlhkosti a navyše nepotrebuje pravidelné ošetrovanie ako drevo. Tvar a dĺžku záhonu si môžete zvoliť  podľa svojho vkusu či priestorových možností pozemku. Výšku záhona prispôsobte vlastným potrebám, aby sa vám v záhone ľahko pracovalo, ideálna výška je 70 – 90 cm. Na stavbu je vhodné používať celé kusy tehál a pri ich ukladaní dodržiavať základný princíp prekladania. V prípade, že záhony nebudú vysoké, netreba ich ani betónovať, iba ukladať na seba. Tehly odporúčame pred položením do záhona napenetrovať ochranným náterom. Životnosť záhonu predĺžite, ak na oddelenie tehál a zeminy použijete nopovú fóliu a zabránite kontaktu tehál s pôdnou vlhkosťou. 

tehly v zahrade

Tehlové ploty a múriky

Tehlu možno efektívne využiť aj na výstavbu plotov a múrikov. Tehlový plot dokáže znížiť intenzitu hluku prichádzajúceho z ulice a poskytuje bezpečnostnú bariéru, ktorá bráni narušiteľom vo vniknutí na pozemok. Musí byť postavený na rovine alebo v mierne svahovitom, ale stabilnom teréne. Pri stavbe múrikov a múrov možno postupovať dvomi spôsobmi – suchým (bez použitia malty) alebo pomocou malty. Oba typy múrov musia mať však dostatočne hlboký základ, ktorý treba odspodu izolovať proti zemnej vlhkosti. Na ich výstavbu sa odporúča použiť pevnú tehlu dobrej kvality. Inak by vplyvom poveternostných podmienok mohlo dôjsť k ich rozpadnutiu. Kvalitné tehly si počas dlhých rokov zachovajú mrazuvzdornosť, nízku nasiakavosť a stálofarebnosť.

Exteriérový kozub z tehál

Vizuálnou dominantou mnohých exteriérov sú murované kozuby. Sú súčasťou záhradných altánkov či letných kuchýň a hodia sa nielen na grilovanie a tepelnú úpravu jedál, ale vytvárajú aj príjemné teplo a prispievajú k romantickej atmosfére. Pred výstavbou exteriérových kozubov treba zvážiť ich umiestnenie. Odporúča sa záveterné miesto a dodržať treba aj bezpečnostnú vzdialenosť od okolitých budov, stromov či drevených súčastí záhrady. Pri stavbe vonkajšieho krbu je potrebné zvoliť materiály, ktoré sú schopné odolávať vysokým teplotám a poveternostným vplyvom. Opäť je ideálnym produktom tehla. Odporúčame lícové tehly, ktoré sú nenasiakavé a mrazuvzdorné a kozub vám vydrží dlhé roky. Ak stavbu nechcete omietnuť, treba steny vymurovať a vyškárovať cementovou maltou. Ak ste sa rozhodli pre omietnutý kozub, použite teplovzdorný druh omietky.


Otváracie hodiny
Predajňa Liptovský Mikuláš

Prima Stavebniny s.r.o.
Nová ulica č. 4581/3C
031 01 Liptovský Mikuláš

IČO: 54231558
DIČ: 2121608918
IČ DPH: SK2121608918